Завідувач кафедри,
доктор сільськогосподарських наук, професор
Кривенко Анна Іванівна
Кадровий склад кафедри
Інформаційна довідка про кафедру захисту, генетики і селекції рослин.
У перші роки існування Одеського сільськогосподарського інституту, на базі якого було організовано Одеський державний аграрний університет, курси з селекції, генетики та варіаційної статистики викладали на різних кафедрах: рослинництва, виноградарства, землеробства. Провідним лектором з цих курсів був один із засновників Одеського сільськогосподарського інституту та перший його ректор, доктор ботаніки, академік АН України А.А. Сапегін.
У 1926 році було організовано кафедру генетики, на якій першими асистентами з генетики та селекції були О.І. Воробйов, М.А. Ольшанський, А.М. Фаворов, які згодом стали видатними вченими нашої країни.
У 1937 році з ініціативи доцента Д.І. Барановського було організовано самостійну кафедру селекції та генетики, яку пізніше очолив Д.К. Ларіонов – один із найстаріших агрономів насіннєзнавців держави.
У 1944-1947 роках кафедру очолював доцент Ю.П. Мірюта, а далі, протягом року кафедрою керував доцент В.П. Цуп
З вересня 1948 по 1951 рік кафедру селекції та насінництва очолював академік М.А. Ольшанський.
З 1954 року по жовтень 1973 кафедру очолював доцент С.В. Мокров, а потім до 1989 року – професор О.І. Рижеєва. У цей час при кафедрі активно працював студентський науковий гурток, чимало його учасників присвятили себе науковій роботі. Серед них багато відомих вчених: Президент, акад. УААН О.О. Созінов, акад. УААН С.Ф. Лифенко, доктори сільськогосподарських та біологічних наук А.А. Лінчевський, В.В. Бурлов, Ю.М. Сиволап, В.Д. Наволоцький, Г.В. Денисов, В.Т. Манзюк, П. Діакону та ін.
З 1989 по 1996 р. кафедру захисту, селекції і генетики рослин очолював професор В.М. Пильнєв. Він увійшов до історії ОДАУ як вихователь молодих наукових кадрів та студентів. Під його керівництвом сім аспірантів та здобувачів захистили кандидатські дисертації. Саме в цей час кафедра інтенсивно працювала над створенням сортів озимої м’якої пшениці і тритикале. На кафедрі стажувалися студенти іноземних держав, готували кандидатські дисертації вітчизняні та іноземні спеціалісти. За післявоєнні роки під керівництвом науковців кафедри кандидатські дисертації захистили 25 осіб. У 1996 р. кафедру селекції і генетики сільськогосподарських культур очолив доцент, а пізніше — професор В.П. Герасименко.
У 2002 році агрономічному факультету надано право випуску спеціалістів із захисту рослин. Тоді ж кафедру перейменовано на кафедру селекції, генетики і захисту рослин, а у 2009 році – на кафедру захисту, генетики і селекції рослин. У 2006 р. відбувся перший випуск агрономів із захисту рослин.
З 2014-2016 роки кафедру очолювала доцент, кандидат біологічних наук Л.В. Попова.
З 2016 року кафедру очолював доктор біологічних наук, професор Б.Н. Мілкус. Наукова робота кафедри полягала в вивченні вірусних хвороб зернових культур в Україні. За час науково-педагогічної роботі під керівництвом Б.Н. Мілкуса були захищені 10 дисертацій на здобуття ступеня кандидата наук.
З 2019 кафедру очолює доцент, кандидат біологічних наук О.О. Крайнов.
Кафедра захисту, генетики і селекції рослин є профільною. На ній викладаються дисципліни з селекції польових, овочевих і плодових культур, а також цикл дисциплін із захисту рослин від шкідників, хвороб і бур’янів. Кафедра є випусковою за спеціальністю 202 «Захист і карантин рослин».
Викладачі кафедри приймають участь у підвищенні кваліфікації працівників системи держсортовипробування та насіннєвого контролю. Багато випускників кафедри селекції, генетики і захисту рослин успішно вступають до аспірантури. Після завершення навчання і отримання диплому магістра із захисту і карантину рослин, випускники кафедри працевлаштовуються в обласних і районних станціях захисту рослин, карантинних інспекціях усіх рівнів, агрофірмах, науково-дослідних установах, сільськогосподарських підприємствах тощо.
На кафедрі активно проводиться науково-дослідна робота. У період з 2000 року було отримано вагомі результати науково-дослідної роботи:
- Захищено 3 кандидатські (О.О. Крайнов, Л.П. Бондар та І.І. Гуляєва) та дві докторські (В.П. Герасименко та А.І. Кривенко) дисертації.
- Зареєстровано сорти тритикале зернового та кормового типу: Буяна, Заграва та Візерунок у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
- Повністю відновлено після загибелі у 2003 р. та поповнено колекцію сортів озимої пшениці, тритикале та ярого ячменю для навчальної роботи. Сьогодні вона нараховує: 98 сортів озимої м’якої пшениці (сорти одеської та херсонської селекції, а також закордонної селекції), 37 сортів озимої твердої пшениці, 43 сорти тритикале, 18 сортів ярого та озимого ячменю).
- Відібрано, описано та зроблено гербарії семи нових різновидів озимої твердої пшениці. Вони були представлені на ХІІ з’їзді Українського ботанічного товариства.
На кафедрі захисту, генетики і селекції рослин проводиться підготовка бакалаврів та магістрів зі спеціальностей 201 «Агрономія», 202 «Захист і карантин рослин» та 203 «Садівництво та виноградарство». Під керівництвом професора А.І. Кривенко на базі кафедри ведеться підготовка докторів філософії зі спеціальності 201 «Агрономія» (В.В. Вакуленко по науковій тематиці: «Агробіологічна ефективність контролю фітофагів пшениці озимої в Центральному Лісостепу України» та В.М. Чепурних по науковій тематиці «Обґрунтування біологізованих технологій вирощування нішевих зернобобових культур у Південному Степу України»).
З 2018 року по теперішній час на кафедрі ведеться ініціативна тема «Генетико-біологічне дослідження стійкості до шкідливих організмів і господарсько- корисних ознак сільськогосподарських культур та створення їх нових форм» в межах цієї теми створено та відібрано перспективні селекційні зразки в кількості 270 зразків пшениці озимої та тритикале озимого. Закладені ділянки конкурсного сортовипробування з перспективними селекційними зразками. Готується до передачі в систему Державного сортовипробування 1 сорт пшениці озимої та 1 сорт тритикале, для цього закладено ланки первинного розмноження загальною площею 2,2 га.
Також, в межах іншої ініціативної теми «Аналіз фітосанітарного стану агробіоценозів півдня України. Аналіз фітосанітарних ризиків карантинних організмів в агробіоценозах півдня України», було проведено аналітичний огляд літературних та патентних джерел України та Світу з метою вивчення систематики збудника хвороби, його біології та етіології, залежності розвитку від агрокліматичних умов, існуючих методів діагностики. Отримані результати в подальшому допоможуть розробці та модифікації для умов півдня України методів виявлення, діагностики та ідентифікації хвороби Пірсу.
Перелік дисциплін, які викладаються на кафедрі захисту, генетики і селекції рослин:
- Агрофармакологія
- Агрофітонцидологія
- Антагоністи шкідливих мікроорганізмів у захисті рослин
- Біологічний захист рослин
- Біологічний захист сільськогосподарських культур
- Вірусологія
- Генетика
- Екологія комах
- Екологія патогенів
- Ентомологія
- Епіфітотіологія
- Загальна ентомологія
- Загальна мікологія
- Загальна фітопатологія
- Ідентифікація збудників хвороб сільськогосподарських культур
- Ідентифікація шкідників сільськогосподарських культур
- Імунітет рослин
- Імунологічний метод у захисті рослин
- Інтегрований захист рослин
- Інтегрований захист у садівництві та виноградарстві
- Карантин рослин
- Кліщі
- Методи наукових досліджень
- Методи наукових досліджень в ентомології
- Методологія і організація наукових досліджень
- Міжнародні фітосанітарні стандарти
- Моніторинг шкідників сільськогосподарських культур
- Насіннєзнавство
- Насінництво та насіннєзнавство польових культур
- Основи біологічного захисту від шкідників
- Основи біотехнології у захисті рослин
- Основи карантину рослин
- Основи наукових досліджень у захисті рослин
- Патологія насіння
- Прогноз розвитку хвороб сільськогосподарських культур
- Прогноз розвитку шкідливих організмів
- Родентологія
- С-г ентомологія та фітопатологія
- Селекція та насінництво
- Селекція та насінництво плодово-ягідних і овочевих культур
- Селекція та насінництво с.-г. культур
- Сільськогосподарська вірусологія
- Сільськогосподарська ентомологія
- Сільськогосподарська фітопатологія
- Спеціальна генетика
- Спеціальна селекція с.-г. культур
- Стандартизація
- Стандартизація і правознавство у захисті рослин
- Технологія вирощування організмів у біологічному захисті рослин
- Токсикологія пестицидів
- Фізіологія шкідливих організмів
- Фітофармакологія з основами агротоксикології (хімічний захист рослин)
- Хвороби декоративних і квіткових рослин
- Хімічний захист рослин (фітофармакологія з основами агротоксикології)
Контактна інформація
Адреса: каб. 508, 505, провулок Матросова 6, м. Одеса, 65044
e-mail: plantdept@osau.edu.ua