Під таким стверджуючим гаслом 9 квітня відбувся перший науково-практичний семінар оф-лайн ВГО «Української горіхової асоціації».
В семінарі прийняли участь керівники та провідні фахівці агропідприємств, інвестори, в планах розвитку яких почати висаджувати промислові мигдалеві сади, науковці, фермери, виробникі. Відповідно до програми семінару було розказано практично все – від «А» до «Я» про створення промислового інтенсивного саду сортового мигдалю.
Програма семінару стосувалася різних аспектів вирощування мигдалю та складалася із двох частин. Перша частина – теоретична. Учасники семінару прослухали доповіді провідних українських фахівців галузі горіхівництва. Практична частина семінару була присвячена посадці, догляду та обслуговування мигдалевого саду.
Програма заходу була досить насиченою та стосувалася різних аспектів вирощування мигдалю й догляду за мигдалевим садом.
Робота пленарної частини науково-практичного семінару «Коли цвітуть мигдалеві сади. Реалії та перспективи розвитку промислових мигдалевих садів в Україні»
Завідувач кафедри садівництва, виноградарства, біології та хімії Одеського державного аграрного університету, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Петренко С.О. в своїй доповіді доповіла про зміни кліматичних умов, сучасні проблеми в рослинництві, про диверсифікацію традиційного землеробства, розширення виробничо-біологічних груп плодових культур та ефективні технології в садівництві із застосуванням інноваційних органічних біотехнологій. Також, Петренко С.О. повідомила, що сьогодні на Україні відбуваються розширення промислового складу плодових порід за рахунок горіхоплідних культур. Група горіхоплідних культур включає рослини помірної та субтропічної зон з різних родин, які формують тверді плоди – горіхи та сухі кістянки (горіх волоський, пекан, фісташка справжня, фундук, мигдаль, каштан солодкий та малопоширені – бук, кедр сибирський). Господарсько-цінною частиною плоду є багате жирами і білками насіння, яке називають ядром. Надзвичайно цінною горіхоплідною культурою є мигдаль, який культивують для отримання мигдальних горіхів.
Мигдаль – цінна горіхоплідна культура, яка вирощується у багатьох країнах світу, зокрема у США, Італії, Франції, Іспанії, Туреччині, Китаї. Варто зазначити, що Україна щорічно закуповує за кордоном близько 2,5 тисяч тон горіхів мигдалю. Тому вкрай важливо зробити все можливе, щоб цю культуру могли вирощувати у промислових масштабах в Україні. Особливо це важливо в умовах глобального потепління, та кліматичних змін в Україні. Це не тільки створює реальні передумови для розвитку садів мигдалю, звичного до сухого, жаркого і безводного літа, а надає аграріям можливість диверсифікувати традиційний аграрний бізнес.
Президент ВГО «Українська горіхова асоціація» Юдін Г.О. у своєму виступі проаналізував тенденції світового ринку мигдалю та доповів про перспективи українського мигдалю. Мигдальний дебют відбувся! Створення промислових мигдальних садів – це не просто амбітна програма Української горіхової асоціації, це сьогодні один з реальних способів диверсифікації сільського господарства в умовах мінливого клімату, особливо для півдня України. ВГО «Українська горіхова асоціація», вже третій рік поспіль крок за кроком реалізує Програму розвитку промислових мигдальних садів в Україні.
За підтримки асоціації Міжнародна горіхова візитівка України доповнена ще одним членом Української горіхової асоціації – першим розсадником в країні по вирощуванню щеплених саджанців мигдалю для промислових садів з новітніх українських сортів – розсадником, створеним на базі СФГ ім. академіка Унанова, що в Одеській області. Як зазначив президент ВГО «Української горіхової асоціації» Юдін Г.О., м. Балта стала точкою опори в створенні нової сторінки українського інтенсивного промислового горіхівництва – розвитку мигдалевих садів. Справа в тому, що, слідуючи стратегії розвитку українського інтенсивного промислового горіхівництва, 3 роки тому під Балтою на базі СФГ імені академіка Унанова був створений перший промисловий розсадник по вирощуванню щеплених саджанців мигдалю. За цей час розсадник мигдалю під керівництвом заслуженого працівника сільського господарства Василя Марковича Бабанського і його команди зміцнів і, нарощуючи технологічне майстерність, зміг виростити першу в Україні партію щеплених саджанців мигдалю. За цей час закінчилися польові випробування і кваліфікаційні процедури 4-х нових інтенсивних українських сортів мигдалю М 41 Алекс, Джоржия, Луїза, Е5 Борозан, які були занесені до Державного Реєстру сортів рослин, дозволених для вирощування в Україні і знову відродили категорію мигдаль в державному Реєстрі сортів рослин. За цей час розсадник мигдалю на базі СФГ імені академіка Унанова, зареєстрований в Державному Реєстрі суб’єктів насінництва та розсадництва на 2020 рік, пройшов необхідну сертіфікацію. Здійснивши необхідні базові умови для подальшої реалізації щеплених саджанців мигдалю, необхідно було «звірити курс» щодо практичного розвитку інтенсивних промислових садів, які закладаються саджанцями щепленого мигдалю. Тобто, перші конкретні кроки для створення промислових мигдальних садів вже зроблені, перші щеплені саджанці мигдалю українських сортів сьогодні відправляються для створення нових садів мигдалю.
Як зазначив президент ВГО «Української горіхової асоціації» Юдін Г.О. під час свого виступу: «Більше двох років тому, а якщо бути точним – 4 квітня 2019 р. на Міжнародній горіховій конференції у столиці Республіки Молдова Кишиневі, організованої FARM за сприяння ФАО і ЄБРР, ВГО «Українська горіхова асоціація» вперше презентувала свій галузевий горіховий проект – промислового мигдального садівництва. На той час, цьому проекту виповнилося тільки рік, як він народився у створеному розсаднику мигдалю, організованому на базі СФГ імені академіка Унанова в Балтському районі Одеської області.
Величезною несподіванкою для багатьох учасників світової виставки GULFOOD-2021, що проходила у лютому цього року в м. Дубай (ОАЕ), була поява на стенді ВГО «Української горіхової асоціації» зразків українського мигдалю та презентації нової галузевої програми асоціації: 2+1 PROGRAMME (WALNUT, HAZELNUT + ALMOND), яка свідчила про старт вирощування мигдалю в промислових садах України.
Поява в першому горіховому каталозі України промислового розсадника мигдалю, повністю сертифікованого у 2020 році, та ще з власними українськими чотирма сортами мигдалю, теж зареєстрованих в Державному Реєстрі сортів України в 2020 році свідчить про фундаментальні наміри та реальні можливості вирощувати достатню кількість сортових саджанців, необхідних для промислових садів сортового мигдалю. З повною версією першого горіхового каталогу України ви можете самостійно ознайомитись на англомовній частині офіційного сайту Української горіхової асоціації: https://ukr-nuts.com.ua.
Тому сьогодні, ВГО «Українська горіхова асоціація» анонсує програму по розвитку промислових мигдалевих садів. З метою підвищення рентабельності горіхового садівництва, враховуючи міжнародний досвід, ВГО «Українська горіхова асоціація» три роки тому започаткувала новий проект в Україні – промислового створення садів мигдалю, щеплених на насіннєвій підщепі. Прогнозуючи розвиток даного напрямку, були закладені маточно-живцеві сади в розсадниках України. В 2020 році в Державному Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні були зареєстровані 4 сорти мигдалю: Е5 Борозан (№ 19285004), Луїза (№ 19285001), Джоржия (№ 19285002), М 41 Алекс (№ 19285003). Освоєно промислове виробництво саджанців мигдалю, щеплених на насіннєвій підщепі.»
Віце-Президент ВГО «Української горіхової асоціації» Бабанський В.М. доповів про розвиток мигдалевих промислових садів в Україні, проаналізував реалії й перспективи. Сьогодні хочеться тільки побажати подальших успіхів колективу фахівців першого сертифікованого мигдалевого розсадника в Україні, який очолює Віце-Президент ВГО «Української горіхової асоціації» В.М. Бабанский. Разом з розширенням розсадника мигдалю і розвитком промислових мигдалевих садів відразу ж виникає необхідність в створенні оптимальної технології вирощування мигдалю в промислових садах для підвищення рентабельності мигдалевого садівництва. Тому для реалізації програми в нагоді стане накопичений досвід українських наукових установ, аматорів-садівників і зарубіжна практика й досвід. У зв’язку з цим, продовжив Віце-Президент «Української горіхової асоціації» В.М. Бабанський, аграріям необхідна диверсифікація власного сільськогосподарського виробництва. На зміну постійного вирощування зернових і технічних культур повинні приходити сади з рентабельними засухостійкими культурами, однією з яких є мигдаль.
Василь Маркович Бабанський, як заслужений працівник сільського господарства, переконливо довів переваги створення промислових садів мигдалю, як фактор максимального зниження ризиків для аграріїв при подальших неухильних змін в кліматі України. Тому дуже хочеться тільки порадіти разом з Василем Марковичем Бабанским та його фахівцями успішному завершенню першого етапу довгого мигдалевого шляху. Нова мигдальна сторінка в горіховій історії України відкрита.
Агроном Балабан В., випускник Одеського аграрного державного університету, власник мигдалевого саду доповів про технології закладання та догляду за мигдалевим садом з власного досвіду.
Головний агроном ВГО «Українська горіхова асоціація» Самарська М.І. присвятила свою доповідь темі: «Проектування мигдалевих садів – запорука успішного старту».
Агроном-консультант НВК «Квадрат» (ТМ «Квантум») Ковбель А.І. доповів про новітні технології регульованого живлення як програму максимальної ефективності та розкриє секрети, як збільшити стресостійкість мигдалевого саду.
Про технології поливу горіхоплідних культур на півдні України доповів комерційний директор ТОВ «Агро-Новатор», випускник ОДАУ Реклізон Д.П.
Отже, ВГО «Українська горіхова асоціація» під керівництвом президента Юдіна Г.О. проводить сьогодні успішну та дуже необхідну роботу щодо популяризації галузі горіхівництва в Україні та постійно шукає перспективні шляхи розвитку для зміни структури промислових багаторічних насаджень для підвищення їх продуктивності та рентабельності. Горіхова галузь в Україні є сегментом сучасного садівництва країни, та в умовах ринкової економіки є однією з найбільш перспективних і рентабельних галузей агропромислового комплексу України.
Створена в 2008 році ВГО «Українська горіхова асоціація» є професійним галузевим об’єднанням, що об’єднує 136 дійсних членів асоціації (станом на 01.02.2020 р.) та більше 2000 асоційованих членів з 24 областей України. Разом вони представляють розсадники для вирощування саджанців горіхоплідних культур, промислові сади, компанії з переробки горіхів і експортерів.
В рамках реалізації програм ВГО «Української горіхової асоціації» для створення промислових садів Волоського горіха, Фундука та Мигдалю в 2020 році започаткована національна програма «Промислові сади Мигдалю українських сортів». Для впровадження сучасних органічних інноваційних біотехнологій в технології вирощування промислових садів, саджанців горіхоплідних культур, розробку сучасної технології закладання та вирощування промислових мигдалевих садів необхідно забезпечити підготовку високопрофесійних фахівців – агрономів спеціальності 203 «Садівництво та виноградарство». Тому, для забезпечення потреб галузі горіхівництва відбулась робоча зустріч ректора Одеського державного аграрного університету Брошкова М.М. з президентом ВГО «Українська горіхова асоціація» Юдіним Г. О. щодо підписання Меморандуму про співпрацю.
Більше інформації про роботу Всеукраїнської громадської організації «Українська горіхова асоціація» можна дізнатися на офіційному сайті асоціації за посиланням: https://ukr-nuts.com.ua/