16 травня пройшов захід, присвячений до 105-річниці з дня народження Мойсея Ароновича Гендельмана16 травня пройшов захід, присвячений до 105-річниці з дня народження Мойсея Ароновича Гендельмана – доктора економічних наук, професора, заслуженого діяча науки КазСРСР, відомого вченого-землевпорядника, педагога, суспільного діяча, учасника Великої Вітчизняної війни, почесного громадянина міста Астани. На цьому заході були присутні викладачі і студенти інженерно-економічного факультету. Свято проводила старша донька М.А. Гендельмана, Тамара Мойсеївна Попова. Захід розпочався із слів привітання першого проректора, канд. економічних наук, О.С. Малащук, яка привітала усіх присутніх, розповіла про історичні моменти створення факультету землевпорядкування в Одеському державному аграрному університеті, про те, що слід пам’ятати свою історію, історію рідного краю, держави, родини та історію розвитку науки на Одещині.

Свою наукову діяльність Мойсей Аронович розпочав в стінах Одеського сільськогосподарського інституту в 1933 р. Ще в довоєнний час вчений публікує ряд статей з розміщення та планування колгоспних сіл. Це були роки формування і становлення колгоспів, утворення перших громадських виробничих центрів, колгоспних ферм, господарських дворів.

Напад фашистської Німеччини порушив мирну працю радянського народу. Гендельман з перших днів війни був в діючій армії. З боями проходить він до Берліна, відважно захищаючи свою Батьківщину. За бойові успіхи Мойсей Аронович нагороджений низкою медалей («За відвагу», «За бойові заслуги», орденом Червоної Зірки).

Після війни вчений повернувся в рідний Одеський сільськогосподарський інститут. Молодий кандидат наук, доцент М.А. Гендельман, сповнений енергії та творчого запалу, очолює кафедру землеустрою, організовує роботу цього колективу, успішно займається розвитком кафедри. З 1947 р. виходить ряд його статей в журналах «Сільське господарство УРСР», «Соціалістичне сільське господарство», «Соціалістичне землеробство», в газетах, у Віснику Одеського сільськогосподарського інституту.

У 1955 р. в Державному видавництві сільськогосподарської літератури виходить книга М.А. Гендельмана та Є.Б. Житомирського «Внутрігосподарське землевпорядкування колгоспів степу». Монографія ґрунтувалася на дослідженнях та проектних опрацюваннях, виконаних кафедрою землеустрою Одеського сільськогосподарського інституту. У 1957 р. Мойсей Аронович успішно захистив докторську дисертацію.

Новий етап творчої роботи проф. М.А. Гендельмана був пов’язаний з цілиною. З 1958 р. він завідує кафедрою та працює заступником директора знову організованого Акмолинського (пізніше Целіноградського) сільськогосподарського інституту. З 1961 по 1982 р. М.А. Гендельман був ректором цього інституту.

Під час виступу Тамара Мойсеївна багато розповідала про свою родину, про мати, яка також займалася науковою діяльністю, про онуків та правнуків цього видатного вченого. М.А. Гендельман був по-справжньому талановитий у різних галузях знань: захоплювався він і поезією, й народною творчістю, організовував творчі вечори, присвячені рідній Одесі. Виховав своїх дітей справжніми інтелігентами, знавцями слова, досвідченими науковцями та самодостатніми особистостями. Розповідь про батька вийшла емоційною та насиченою історичними фактами та подіями.

Наприкінці зустрічі виступили професор В.І. Михайлюк та доцент К.К. Соколов, які з щирістю подякували Тамарі Мойсеївні за проведений захід пам’яті її батька.

Мойсей Аронович Гендельман прожив довге те щасливе життя, помер він у 2005 році, коли вченому було 92 роки, до останніх днів займався наукою та дослідженнями, залишивши потужну наукову школу по всьому світу.